İNSANLAR NEDEN SEVMELİ

Sevgi ...

Belkide dünyanın en kutsal kavramdır sevgi. Bir düşünsenize sevgisiz bir hayatı ? Sevgiden kastım insan sevgisi, hayvan sevgisi veya doğa sevgisi olabilir. Sevgi olmadan bir boşlukta olmaz mıyız hepimiz ? En başından sevgi bir iç güdüdür aslında. Eğer sevgi dürtümüz yani iç güdümüz olmasaydı şu anda insanlık oluşumunu sürdüremez, soyumuz hiç başlamadan tükenirdi. Tıpkı insanın yaratılışından bu güne kadar içerisinde bulunan yeme, barınma, korku iç güdüleri gibi ürememiz için gerekli olan kavramdır sevgi.

İnsanın tabiatında, varoluşunda olan bir kavram nasıl olurda daha sonra kaybolabilir ? Bunu kendimiz mi istiyoruz yoksa çevresel faktörlerden mi oluyor. Bir düşünsenize herkes birbirini seviyor ve huzur içinde yaşıyor ? Hayal gibi değil mi ? İşte burada işin içerisinde toplum mühendisliği diye bir kavram giriyor ki bu kavram bu yazının konusu değil. Bizim konumuz "İnsanlar Neden Sevmeli" işte buna yoğunlaşmaya çalışacağız.

İnsanlar Neden Sevmeli?;
Çünkü sevgi bedavadır.
Çünkü sevgi güzeldir.
Çünkü sevgi özeldir.
Çünkü sevgi karşılıklıdır.
Çünkü sevgi gelişimdir.
Çünkü sevgi merhamettir.
Çünkü sevgi yeni bir dünya yaratabilir.
Bu nedenlerin ucu o kadar açık ki sonsuza kadar gidebilir.
Sevgi kavramının sadece insanları sevmekle kısıtlı olmadığından bahsetmiştim. Tüm dünyadaki her şey gibi meslek sevgisi de çok önemli. Düşünsenize öğretmensiniz ve işinizi sevmiyorsunuz. Öğrencilerinize ne kadar sevgi aşılayabilirsiniz ? Onların hatalarını ne kadar affedebilirsiniz ? Onlara eğitimi (öğretimi kastetmiyorum) ne kadar verebilirsiniz ? O çocuk sizin elinizden çıktığı zaman karşılarındakileri ne kadar sevebilir ?
veya sanayide bir otomobil tamircisi olduğunuzu düşünün. İşinizi sevmediğiniz zaman tamir ettiğiniz arabadan ne kadar bir verim alabilirsiniz ? Yaptığınız iş sadece günü kurtarmak olmaz mı ?
Türkiyedeki müteahitlere bir baksanıza. Sizce işlerini ne kadar seviyorlar ? Türkiyedeki bütün yapılar birbirine benzeyen köhne ve berbat yapılar değil mi ? Sevdikleri tek şey para değil mi sizce de ? Eğer işlerini sevselerdi bu kadar berbat bir mimaride yaşamak zorunda kalırmıydık acaba...
Hadi girelim bir de sikayetvar adlı internet sitesine. Acaba hakkında şikayet olmayan bir kurumsal firma var mı ? Neden bu kadar şikayetleri var firmaların ? İşlerini sevmeyen insanlardan olabilirler mi acaba hiç düşündünüz mü ?

Haberlerde her gün cinayet, hırsızlık, taciz, hayvanlara yapılan eziyetler... İçimizde sevgi olmuş olsaydı bu kadar rezil haber izlemek zorunda kalır mıydık sizce ? Haber bültenlerimiz hangi başarımızdan bahsediyor? Elin gavuru uzaya kendi yaptığı elektrikli aracı fırlatıyor, bizim hamamcı ondan bedavaya araba istiyor.

Elin gavuru ? bakın sadece kötülüyoruz. Elin gavuru. Keşke bize de elin gavuru deselerdi de biz de insanlığa bu kadar faydalı işler yapabilseydik. Elin Müslümanlarıyız ama bütün pislik ve sapıklıklar bizde.

Herşeyin başlangıcı sevgi. Sevgisiz yetişen toplumlar telef olmaya malesef mahkumdurlar.

SEVGİ BİR KÖPRÜDÜR. SEN VE HER ŞEY ARASINDA.
Mevlana ...

  • Februar 12 zu 13:53
     

Neue Blogs

  Blog Titel   Blog Post  
İNSANLAR NEDEN SEVMELİ   tolga  
     

Beliebt

  Suchbegriff